14 кроків до ідеального публічного виступу – частина #1
Як геніальні люди всіх часів і народів переконували у геніальності своїх ідей інших (не таких геніальних) людей? 80 левел ораторського мистецтва. Тримай для старту 7 чітких порад. Якщо прислухаєшся, то підіймешся десь на +/– 50 рівень.
1. Освоюй невербалку
Про це вже говорять всі: 55% (якщо не більше) успішного виступу залежить від мови тіла. Тобто мало бути просто розумним, щоб сподобатись публіці. Випрямся, розслаб м’язи лиця, навчись елегантно жестикулювати. Нехай всі бачать, що ти знаєш, про що говориш. Не забувай і про зоровий контакт з аудиторією. А ще – плавно рухайся по сцені, ніби ти її господар.
2. “Розжовуй” свої ідеї
Ще в дев’яностих роках не будь-де, а в Стенфордському універі було проведено масштабний експеримент, який довів, що оратори дуже переоцінюють те, наскільки їх розуміють слухачі. Якщо вони розраховують, що 50% сказаного буде зрозуміло, то в реалі це 2,5 %. Не дуже круто, правда? Тому якщо ти генеруєш нові ідеї, то маєш особливо ясно, чітко і детально “розжувати” матеріал. Тоді шанси, що ідея зайде, сильно зростають.
3. Уникай візуальних матеріалів
Чому Стів Джобс заборонив робити презентації в PowerPoint у Apple? Чому Шеріл Сандберг зробила те саме у Facebook? Обоє вважали, що такі презентації більше шкодять, ніж помагають донести свою думку. Радимо взяти приклад з легендарних лідерів. Так, без візуалки важче, але якщо ти своїми словами зможеш розбудити візуалку в головах слухачів, ти завоюєш їхні серця.
4. Проси чесний фідбек
Ніщо не принесе тобі стільки користі, як чесний фідбек від колег. Конструктивна критика і похвала допоможе тобі стати просто ідеальним спікером. Прислухайся до людей, які вболівають за успіх спільної справи так само, як і ти. Вони зможуть підказати, на що треба звернути більше уваги, що зайве і що найкрутіше у твоїй промові.
5. Перетворюй монологи у дискусії
Не важливо, наскільки ти переконливий оратор, твоя аудиторія має обмежений ресурс уваги. Щоб стимулювати і тримати в напруженні слухачів, зроби свою промову інтерактивною: став питання, закликай висловлювати свою думку, організовуй міні-брейншторми. І слухачі не заснуть, і ти будеш бачити, чи дійсно вони шарять, про що ти говориш.
6. Повторюй ключові моменти
Під час презентації ти будеш час від часу відходити від основної думки промови. Але маєш бути впевненим, що твої слухачі не загубили суть. Для цього можеш періодично повторювати ключові моменти (на початку і вкінці доповіді – обов’язково). Ще один варіант – роздай учасникам по листку, на якому будуть ті основні ідеї, за якими кожен має слідкувати і май спокій, невелика інфографіка ніколи не зашкодить.
7. Представляй презентацію правильно (ППП-метод)
Так само, як потрібно представити себе перед початком виступу, треба представити і саму презентацію. Топові експерти у бізнесі радять ППП-метод: призначення, потрібність, прев’ю. Це означає, що спікер спочатку пояснює призначення своєї презентації; далі розповідає, чому і кому ця презентація взагалі потрібна; і нарешті – видає прев’ю тем, які будуть обговорюватись. Таке ознайомлення підвищить зацікавленість і сфокусованість аудиторії – якраз те, що тобі треба.
Автор: Deep Patel
Адаптований переклад: Настя Кметь
Оригінал статті: https://www.entrepreneur.com/article/300466
Усі права на оригінальну статтю належать 2018 Entrepreneur Media, Inc.