Хочеш менше відволікатись від роботи?
Спробуй знайти розвагу в найнудніших справах.
Починаючи з коміксів, радіопередач і тетрісів, закінчуючи приставками, інстаграмом та “Грою престолів”, – у світі завжди знайдеться багато такого, що нас успішно відволікає. Зараз всі звинувачують телефони, а особливо соціальні мережі, серіальчики і відео на Youtube в тому, що не можуть спокійно робити роботу.
Але це не справжні винуватці нашої прокрастинації. Насправді, ми відволікаємся через те, що хочемо уникнути дискомфорту, включаючи нудьгу, страх і тривогу. Коли ти додивляєшся четверту серію “Теорії великого вибуху” замість того, щоб доробляти справи, то Шелдон, Леонард і Пенні просто допомагають тобі уникнути заняття, яке ти вважаєш нецікавим. Секрет того, щоб бути сфокусованим на роботі зовсім не в тому, щоб утримуватись від “Теорії” (ти просто знайдеш якийсь інший метод відволікання). Секрет в тому, щоб змінити підхід до самої роботи.
Ян Богост професійно вивчає веселощі. Він професор з інтерактивної інформатики Інституту технологій в Джорджії, і він написав 10 цікавезних книжок, включаючи “Як говорити про відеоігри” і “Грай у будь-що”. В останній Богост робить кілька сміливих заяв, які можуть змінити те, що ми думаємо про розваги. Він каже, що цікавими і веселими можуть бути заняття, які приносять мало (або взагалі ніякого) задоволення.
Що? Хіба розваги не мають бути приємними?
“Не обов’язково”, – каже Богост.
Якщо відмовитись від нашого уявлення про те, якими мають бути “веселощі”, можна побачити наші буденні справи в новому світлі. Гра може стати частиною будь-якого складного завдання. І хоч гра не обов’язково має бути приємною, вона може звільнити нас від дискомфорту, який, не будемо забувати, є центральним елементом, що не дає нам сконцентруватись і змушує відволікатись.
Тепер, коли ми знаєм, що схильні прокрастинувати через дискомфорт, можна уявити, що складне завдання – цікавий челендж. Уяви, як круто ти себе будеш почувати, якщо зможеш перетворити нудну роботу на щось, подібне на гру.
А це взагалі можливо?
Богост думає, що так, але, напевне, в інший спосіб, ніж ти собі уявляєш.
Мері Поппінс казала, що якщо додати ложку цукру до роботи, то робота перетвориться в забаву. А Богост каже, що Мері Поппінс помилялась і що підсолоджувати нудну рутину – не варіант. Він пише, що “нам не вдається повеселитись тому, що ми не сприймаємо наші справи достатньо серйозно, а не тому, що сприймаємо їх настільки серйозно, що аж мусим перебивати їх гіркоту чимось солодким”.
“Веселощі – наслідок навмисного маніпулювання знайомими речима в знайомих ситуаціях новим способом.”
Виходить, що фішка в тому, щоб тримати фокус на самій справі. Замість того, щоб тікати від неприємних відчуттів чи шукати винагороди типу призів і бонусів як мотиваторів, ідея в тому, щоб бути настільки уважним, щоб знаходити нові челенджі, які ти не помічала (не помічав) раніше. Ці нові челенджі приносять відчуття новизни, яке притягує і фіксує нашу увагу, коли є спокуса відволіктись.
Телебачення, соціальні мережі та інші комерційні відволікаючі фактори використовують різноманітні приманки і винагороди, щоб утримувати нашу увагу на постійному потоці новизни. Богост відмічає, що ми можемо використовувати аналогічні техніки, щоб робити справи приємнішими і цікавішими. Він наводить приклад з косінням газону. “Може здатись, що безглуздо називати таке заняття цікавим”, – пише Ян Богост, але він таки навчився його любити.
Богост радить приділяти речам пристальну, особливу, навіть абсурдну увагу. Він знайшов всю можливу інформацію про те, як росте трава і як за нею доглядати. Тоді він створив уявний “ігровий майданчик”, на якому обмеження допомагають створити повноцінний експірієнс і отримати нові враження. Він дізнався про всі обмеження і перешкоди, з яким буде стикатися, включаючи місцеві погодні умови, як працює те чи інше обладнання. “Діяти в рамках, з обмеженнями – ключ до задоволення і креативності”, – каже наш експерт. Знайти оптимальний шлях для косарки, бити власні рекорди по часу – альтернативні шляхи створення ігрового майданчика.
Навколо є повно людей, які вважають розвагою справи, в яких ти не побачиш взагалі нічого цікавого. От якийсь бариста витрачає шалену купу години на вдосконалення своєї знаменитої кави. А якась автолюбителька днями і ночами тюнінгує свою машину. Хтось нав’язав светрів і шапок для всіх своїх знайомих і не думає зупинятись. Ясно, що ці люди не вважають ці справи нудними. Для них вони найзахопливіші. І ти можеш перейняти їх спосіб мислення (любов до деталей, гордість за свою майстерність, бажання постійно вдосконалюватись), коли виконуєш найстрашніші для тебе завдання.
Запам’ятай: постійно знаходити новизну можна, тільки якщо не жаліти часу і чітко фокусуватися на завданні, приділяти увагу кожній дрібниці.
Великі мислителі робили і роблять свої відкриття, бо захоплені бажанням знати і могти більше. Бо “ліки від нудьги – допитливість, а ліків від допитливості не існує”.
Занотовуй найцікавіше в записник like U!
Автор: Nir Eyal
Адаптований переклад: Настя Кметь
Оригінал статті: https://ideas.ted.com/want-to-be-less-distracted-try-this-find-the-fun-in-tedious-tasks/
Усі права на статтю належать: © TED Conferences, LLC