Базові поради для складання бюджету
Складання бюджету – основа будь-якого фінансового планування. Немає значення, чи живеш ти від зарплати до зарплати, чи заробляєш шестизначні суми за рік, ти маєш знати, куди і як швидко йдуть від тебе твої гроші, якщо хочеш грамотно керувати фінансами. Не думай, що бюджетування – це обов’язково про обмеження речей, заходів і активностей, на які ти любиш витрачати гроші і зменшення задоволення від життя. В дійсності – це про знання, скільки грошей в тебе є, на що вони йдуть і планування, як їх раціонально розподіляти, щоб якість твого життя помітно покращилась. В цій статті – основне про створення і ведення бюджету.
Чому бюджетування таке важливе?
Може здатись, що ведення бюджету – нудне заняття, особливо, якщо твої фінанси і так в повному порядку. Але ти здивуєшся, яким цінним може виявитись бюджетування. Хороший бюджет допомагає слідкувати за особистими фінансами, виявляти деякі непомітні, і навіть приховані потоки грошей, коригувати витрати так, щоб вивільнити ще більше коштів для того, що ти хочеш придбати найбільше.
З чого почати?
Найважче в створенні бюджету – власне сісти і почати створювати бюджет. Коли ти дивишся на пустий листок паперу, то це здається надважким завданням. Але якщо розділити цей процес на кілька простих кроків – то буде дуже легко і швидко, обіцяємо.
Так от:
- Збери всі свої витрати і запиши. Витрати з карточок чи готівкою, допоможуть звіти по витратах в онлайн -банкінгу та чеки
- Запиши весь свій заробіток зі всіх можливих джерел
- Створи список витрат за місяць
- Розділи видатки на 2 основні категорії (постійні та змінні) і на багато додаткових (комунальні послуги, їжа, одяг, розваги та інші)
- Порівняй загальні доходи і витрати за місяць
- Заплануй зміни, які будуть першими кроками до твоїх фінансових цілей
Схеми для успіху
Якщо ти вже створив/створила бюджет, залишається тільки його постійно вести. Щоб через кілька тижнів чи місяців не втратити ентузіазм і не закинути це діло, дізнавайся про різні дієві методики, схеми і правила для фінансового планування.
Знайди зайві витрати
Основна мета створення бюджету – контроль над власними фінансами, відслідковування об’ємів і напрямків витрат. Але якщо ти бачиш, що відхиляєшся від бюджету, то це тому, що гроші кудись витікають. Буває багато варіантів непомітних чи таємних зайвих і небажаних витрат і їх треба відслідковувати, щоб бути точним в своїх розрахунках і нарешті потоваришувати з грошима.
Користуйся готівкою
Свайпати пластиковою картою дуже зручно. З кредитними і дебітовими картами здійснити покупку – справа кількох секунд. Але такий комфорт має свою ціну. Користуючись картою, ми можем поступово губити контроль над видатками. 50 гривень ні на що тут, 100 – там. Ніби дрібниці, але вони додаються і можуть перетворитись в проблему, якщо не надавати їм значення. І одним з методів контролю витрат є якраз користування кешом замість карток, що допомагає візуалізувати конкретні суми.
Автоматизуй заощадження
В щоденних турботах і завдяки спонтанним витратам легко можна забути про заощадження. Тому тут сильно виручають наперед продумані і розраховані, автоматизовані переведення грошей в скарбничку, на спеціальний рахунок чи депозит. Так виглядає відповідальність перед майбутнім.
Знайди мету для заощаджень
Виясни найбажаніші напрямки своїх заощаджень. Якщо ціль намічена, стає набагато простіше дотримуватись плану відкладати гроші і втримуватись від витрат, які робляться по інерції, бездумно. Наприклад, назбирати на подорож через 4-6 місяців чи на покупку авто через рік легше і приємніше, ніж назбирати ті ж суми, щоб тільки постфактум придумати, куди їх подіти. А щоб стало ще простіше, розділи великі цілі на кілька менших, розмісти їх в часові рамки і твоя мотивація стане в рази стабільнішою. Головне – постійно вдосконалюватись в бюджетуванні і спостерігати, як ростуть твої фінансові можливості.
Хочеш складати свій бюджет вже? Замовляй собі помічника – записник like U, з ним бюджетувати легше.
Автор: JEREMY VOHWINKLE
Адаптований переклад: Настя Кметь
Оригінал статті: https://www.thebalance.com/budgeting-101-1289589
Усі права на статтю належать: The Balance (part of the Dotdash publishing family)